cocuk-üni

ÇOCUK BİLİM MERKEZİ (ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ) KOORDİNATÖRLÜĞÜ GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI İLE BİRLİKTE LİDER ÇOCUK TARIM KAMPINI GERÇEKLEŞTİRDİ….

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Lider Çocuk Tarım Kampı kapsamında koordinatörlüğümüz programlarından Yaşam Bilimleri Okulu, Böcek Şenlik Okulu, Küçük Bahçevanlar ve Toprak Bilim Okulu programları 16-19 Haziran 2014 tarihleri arasında 25 çocuğa eğitim vermiştir.

Eğitimlerden ilki 16 Haziran 2014 tarihinde Yaşam Bilimleri programı tarafından gerçekleştirilmiştir. Program yürütücüsü Prof. Dr. Timur Gültekin ve eğitmenler Araş. Gör. Vahdet Özkoçak ve Araş. Gör. Sibel Önal tarafından sürdürülen eğitimlerde yaşamımızda beslenmenin önemi ve yerine değinilmiş, tarım ve beslenme ilişkisi ortaya koyulmuş, program kapsamında DNA modeli ve iskelet modelleri üzerinden çocukların katılımlı olarak, biyolojik açıdan kendilerini tanımalarına yardımcı olunmuş, çocuklara insanı diğer canlılardan ayıran özellikler ve insanın vücut yapısı hakkında bilgiler verilmiştir. Çocuklar programın eğitimleri süresince sorular yönelterek sürece katılmışlardır.

18 Haziran 2014 tarihinde Böcek Şenlik Okulu ve Küçük Bahçevanlar programları eğitimlerini gerçekleştirmişlerdir. Böcekler konusunda farkındalık yaratarak ekoloji bilincini geliştirmeyi ve bilimsel çalışmayı özendirmeyi amaçlayan ve Prof. Dr. Cem Özkan tarafından yürütülen Böcek Şenlik Okulu program çocuklar tarafından ilgi ile karşılanmıştır. Farklı böcek türlerini görerek inceleme fırsatı yakalayan çocuklar böceklere karşı korkularını yenerek üniversiteden ayrılmışlardır. Aynı tarihte Küçük Bahçevanlar programına katılan çocuklar Ziraat Fakültesi’ndeki uygulama alanlarını gezme imkanına sahip olmuşlardır. Prof. Dr. Yeşim Okay’ın yürütücülüğünde gerçekleştirilen etkinlikte çocuklar tarım uygulama alanlarında çalışmalar yapma fırsatını yakalamışlardır.

Eğitimin son günü olan 19 Haziran 2014 tarihinde ise Toprak Bilim Okulu eğitimlerini gerçekleştirmiştir. Prof. Dr. Sevinç Arcak tarafından yürütülen programda çocukları toprak bilimi ile tanıştırmanın yanında toprağın önemini ve buna bağlı olarak korunması ile ilgili bilinç geliştirmek, ilgi çekici etkinlikler geliştirmek ve bu etkinlikler yolu ile bilime güven duymalarını sağlamak, bilimin günlük yaşam ile bağlantısını kurmalarına yardımcı olmak, doğa sevgisinin geliştirilmesini sağlamak, kurulacak bir bilgi ve iletişim ile toplumda toprağın önemi konusunda bilimsel temellerin atılmasına ve gelişimine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Program kapsamında çocuklar Taş Devri Atölyesi, Toprak Ana ve Canlılar Atölyesi, Toprak Koruma Tasarım Atölyesi etkinliklerine katılmışlardır.

Etkinliğe katılım sağlayan çocuklara ve öğretmenlere Çocuk Bilim Merkezi Koordinatörlüğü sertifikası verilmiştir. Tüm etkinliklerin tamamlanmasının ardından 20 Haziran 2014 tarihinde Lider Çocuk Kampı Şenliği gerçekleştirilmiştir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda gerçekleştirilen şenlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları Çocuk Bilim Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Neriman Aral ile görev alan tüm öğretim üye ve elemanlarına teşekkürlerini sunmuştur. Müsteşar Mirmahmutoğulları tüm ekipler için teşekkür belgelerini vermesinin ardından işbirliğinin sürmesi konusunda taleplerini de belirtmişlerdir.